تبلیغات
منتظر گل نرگس - 5 میلیون و 200 هزار دلار رشوه استات اویل به یک مفسد اقتصادی
احمد توکلی:
نماینده مردم تهران گفت: شرکت استات‌اویل در سال‌های 2002 و 2003 پنج میلیون و 200 هزار دلار به فرزند رئیس‌جمهور اسبق پرداخت کرده است.


به گزارش خبرگزاری تسنیم ، احمد توكلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی، در نطق میان‌ دستور خود در صحن علنی به زوایای مهمی از تخلفات مهدی هاشمی در قرارداد استات اویل پرداخت كه متن كامل این نطق به شرح زیر است:
انقلاب اسلامی نتیجه جهاد امام و مردم بود كه تحقق آن را باید تبریك بگوییم و همه باید برای اعتلای آن و حفظش از فساد و تبعیض بكوشیم.
امروز می‌خواهم مطالبی را در باره پرونده آقای مهدی هاشمی به اطلاع ملت شریف ایران و نمایندگان آنان برسانم. البته نتیجه محاكمه به تصمیم قاضی محترم دادگاه و قضات ارجمند بعدی بستگی دارد و همه باید تسلیم قانون باشیم، ولی حق مردم می‌دانم كه یكی از مهم‌ترین اتهامات این فرد را بدانند و آگاه باشند كه در پرونده استات اویل بیگانگان چه كردند. و ما كه ادعای اسلامیت می‌كنیم، چه كرده‌ایم.
این اطلاعات از اسناد رسمی دولت نروژ، دولت آمریكا، بانك جهانی گرفته شده و یا از داخل است.
الف) شرح مختصر ماجرا
1- در ژوئن 2002(خرداد 1381) و ژانویه 2003 شركت نفت دولتی نروژ، دو نوبت به یك كارمند رسمی دولت كه فرزند رئیس‌جمهور اسبق ایران و مدیرعامل سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت بوده است، مبلغ 2/5 میلیون دلار می‌پردازد تا وی به استات اویل برای انعقاد قراردادی در پارس جنوبی كمك كند. و مشاركت بعدی در صنعت استخراج نفت را برای آن تسهیل نماید. استات اویل می‌پذیرد كه تا 10 سال بعد نیز سالانه یك میلیون دلار، یعنی جمعا 2/15 میلیون به طرف ایرانی پرداخت كند. بعد از یك سال مذاكرات فشرده بین دو طرف توافق می‌شود. برای پنهانكاری و پولشویی شركت سرمایه‌گذاری هورتن به مدیریت عباس یزدان‌پناه، واسطه شده و قرارداد به ظاهر بین هورتن و استات اویل منعقد می‌گردد. عباس یزدان‌پناه دوست دیرینه دوران دبیرستان و دانشگاه مهدی هاشمی بود. این قرارداد در ظاهر برای دادن مشاوره به استات اویل، در 12 ژوئن 2002 در لندن با حضور مهدی هاشمی امضاء می‌گردد. بالاخره در پایان 2002 استات اویل موفق به انعقاد قرارداد با شركت ملی نفت ایران می‌شود.
2- بر خلاف روش معمول شركت نفت، بدون تشكیل شركت مشترك ایرانی – نروژی و بدون برگزاری مناقصه قرارداد می‌بندد. در حالی كه تشكیل شركت مشترك برای انتقال فناوری و مناقصه برای دست‌یابی به حداقل قیمت حیاتی بود. البته متهم اصلی نروژی پرونده، در اعترافات خویش تصریح می‌كند كه هیچ دلیلی ندارد كه مقامات وزارت نفت برای انعقاد این قرارداد تقاضای رشوه كرده و یا از رشوه پرداختی سهمی گرفته باشند.
3- یك سال بعد در 6  اكتبر 2003 (15 شهریور 1382) یك روزنامه نروژی قرارداد را افشا و افكار عمومی را از آن آگاه می‌كند و موجی از اعتراض برمی‌خیزد.
ب) نروژ با این موضوع چگونه برخورد كرد؟
1- چهار روز بعد از اطلاع‌رسانی روزنامه نروژی، هیئت‌مدیره استات اویل قرارداد را متوقف می‌كند و روز بعد از آن دولت نروژ نهاد مسئول تحقیق و تعقیب جرائم اقتصادی و زیست‌محیطی نروژ را مامور رسیدگی به این قرارداد می‌نمایند.
2- مدیر امور بین‌الملل استات اویل بازداشت و تعقیب می‌شود. مدیرعامل و رئیس هیات‌مدیره نیز استعفاء می‌دهند.
3- 9 ماه بعد یعنی در 29 ژوئن 2004، دادگاه حكم به وقوع جرم می‌دهد و طی آن به دلیل پرداخت رشوه، استات اویل به پرداخت 20 میلیون كرون و مدیر امور بین‌الملل به پرداخت 200هزار كرون محكوم می‌گردند.
4- نماد استات اویل برای مدتها از تابلوی بورس نروژ و اروپا و آمریكا حذف می‌گردد.
ج) در آمریكا با این فساد چه برخوردی شد؟
1- كمیسیون بورس اوراق بهادار آمریكا كه به منزله دادگاه رسیدگی به اقدامات شركت‌هایی كه در بورس سهیم هستند عمل می‌كند، به ماجرای استات اویل و پرداخت رشوه رسیدگی می‌كند. زیرا استات اویل با داشتن سهام در بورس آمریكا، پذیرفته بود كه قوانین مالی ضدفساد آمریكا را رعایت كند. و در 13 اكتبر 2006 (21مهر 1385) رای خود را صادر كرد.
2- در حكم 12 صفحه‌ای دادگاه، ماجرا به تفصیل شرح داده شده است. از سیر مذاكرات مهدی هاشمی، نقش واسطه‌گری شركت هورتن، رشوه‌های داده شده و منافع مورد انتظار استات اویل، سودآوری قرارداد فاسد منعقد شده و حواشی آن به عنوان واقعیت‌های كشف شده یاد می‌كند.
3- دادگاه مذكور جرم استات اویل را پرداخت رشوه و عدم انعكاس درست و دقیق پرداخت‌های غیر قانونی مذكور در اسناد خویش می‌شمارد.
4- دادگاه آمریكا حكم می‌كند كه استات اویل باید برای دوره‌ای سه ساله نهاد مشاوره‌ای مستقلی را كه آمریكا با انتخاب آن مخالف نباشد استخدام كند تا روش‌های كنترل داخلی آن را بررسی كند. استات اویل موظف است تمام توصیه‌های اصلاحی را برای گردش كار شركت به طوری كه تكرار این قبیل اقدامات را منتفی سازد، بپذیرد و تمام هزینه‌های مشاوره را نیز بپردازد. علاوه بر آن باید21 میلیون دلار جریمه به خزانه‌داری آمریكا بپردازد كه انجام می‌شود.
5- بانك جهانی، بیانیه مشترك بین آمریكا و استات اویل را كه در آن تمام اطلاعات سابق الذكر هست، در سال 2006 منتشر می‌كند.
6- سرانجام در 2009 پس از آنكه استات اویل طی سه سال تمام تعهدات خویش را در قبال دادگاه آمریكا ایفا كرد، پرونده هورتن به وسیله آمریكا بسته شد.
د) در ایران چه گذشت؟
1- در تاریخ 24 آبان 82  وزیر نفت ایران به وزیر اقتصاد وقت می‌نویسد: به دنبال انتشار مطالبی در روزنامه‌های نروژ، در اواسط شهریور هیئتی از طرف این وزارت به نروژ رفت و با وزیر نفت، دادستان عمومی نروژ و مدیران ارشد شركت استات اویل طی جلسات طولانی گفت‌وگو كرد. وی در ادامه نامه خویش می‌نویسد «بر اساس اظهارات مدیران استات اویل نقش مهدی هاشمی قطعی است.» و در انتها  اعلام می‌كند كه پرونده كاملا در اختیار وزارت اطلاعات قرار گرفته است.
2- وزیر اطلاعات وقت در گزارش به رئیس‌جمهور می نویسد كه 9 ملاقات بین مهدی هاشمی و استات اویل در اینجا و خارج از كشور انجام شده است و از قول مهدی هاشمی نقل می‌كند كه من می‌خواستم نروژی‌ها را تشویق كنم كه در عرصه پارس جنوبی فعال شوند و این ماجرا را نروژ و آمریكا برای لطمه زدن به هاشمی رفسنجانی ساخته‌اند.
3- وزارت اطلاعات همچنین مدعی می‌شود كه ماجرا به این دلیل به مهدی هاشمی ارتباط داده شده كه فساد درونی استات اویل پوشانده شود. در حالی‌كه نروژ پنجمین كشور جهان از حیث سلامت مالی است.
4- باید پرسید شرح وظایف مدیرعامل سازمان بهینه‌سازی سوخت، چه ربطی به قراردادهای نفتی خارجی دارد كه مهدی هاشمی حداقل 9بار در اینجا و خارج با استات اویل ملاقات می‌كند؟
5- پس از 12 سال از افشای ماجرا و شش سال از پایان رسیدگی به فساد و اعمال مجازات‌ها در نروژ و آمریكا، رسیدگی قضایی به اتهامات مهدی هاشمی در جریان است، وكلای وی كیفرخواست دادستان را بیانیه سیاسی می‌خوانند، و ادعا می‌كنند كه اسناد جمع‌آوری شده از طرق قضایی بین‌المللی از آمریكا و انگلیس معتبر نیست چون این دو كشور دول متخاصم با ما هستند.
6- متهم نیز در دفاعیه خود كیفرخواست را بیانیه شوم سیاسی می‌خواند و آن را وسیله تسویه‌حساب با پدرش می‌نامد. وی اعترافات متهمان دیگر را كه چند نفر از آنان اعضای دفتر خود او بودند، تحت شكنجه اعلام می‌كند.
7- عباس یزدان‌پناه در دوبی به طرز مرموزی به قتل می‌رسد. مهدی هاشمی در دادگاه، پس از پخش فیلم اعترافات یزدان‌پناه كه در بازداشت قبلی ضبط شده بود، با عصبانیت و اضطراب می‌گوید قتل یزدان‌پناه كار مافیایی است و اعترافات او را رد می‌كند. ولی اداره مبارزه قاطع با كلاهبرداری انگلستان وقتی به درخواست مقامات قضایی نروژ دفاتر یزدان‌پناه در لندن را بازرسی می‌كند اسناد مبادله شده بسیاری بین یزدان‌پناه و یار دیرینه‌اش به دست می‌آورد.
بنده به عنوان نماینده ملت ایران بخشی از اطلاعات ذی‌ربط را گفتم تا ملت كه جز اجرای عدالت در برخورد با ضعیف و قوی از هر قشر و جناحی انتظاری ندارد، توجه داشته باشد كه اگر قاضی محترم دادگاه، فردا حكم قاطعی داد، دست غوغاسالاران متكی به زر و زور فاسدان را كه به تخطئه قوه قضائیه خواهند پرداخت، بخواند و فریب سیاسی‌سازی پرونده را نخورد. خطی كه از همان اول متهم و وكلایش درصدد القای آن بوده‌اند. بنده از همه خواهش می‌كنم كه در مبارزه با فساد متحد شوند، زیرا هیچ خطری بیشتر از فساد نظام برآمده از خون شهیدان 22 بهمن را به فنا تهدید نمی‌كند.
كیهان: 15 بهمن 93طبقه بندی: ایران،
برچسب ها: كیهان، مفسد اقتصادی، رشوه، توكلی،

تاریخ : چهارشنبه 15 بهمن 1393 | 09:21 | نویسنده : محمدی نیا | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.
http://ucan.sellfile.ir filesell http://ucan.sellfile.ir filesell http://ucan.sellfile.ir filesell پایان نامه

مقدمه:

در چند دهه اخیر تمركز جمعیت در شهرهای بزرگی نظیر تهران بازار مصرف بزرگی را برای محصولات كشاورزی فراهم كرده است. لذا زمین های كشاورزی، تا شعاع

filesell


فرمت فایل : WORD (قابل ویرایش)

تعداد صفحات:73

فهرست مطالب:
فصل اول: شبكه‌های بی‌سیم
مقدمه
برخی مزیتهای شبكه‌های بی‌سیم
برخی كاربردهای شبكه‌های م ...


فرمت فایل : WORD (قابل ویرایش)

تعداد صفحات:73

فهرست مطالب:
فصل اول: شبكه‌های بی‌سیم
مقدمه
برخی مزیتهای شبكه‌های بی‌سیم
برخی كاربردهای شبكه‌های م ...

نوع فایل:ور د قابل ویرایش

تعداد صفحه:118

این پایان نامه در 105 صفحه گردآوری شده است-فرمت آن ورد قابل ویرایش میباشد که میتوانید به طور دلخواه تنظیم کنید

و چرا تعمیر لامپ ؟؟ و درآمدزایی از این روش ؟

نیازی به سرمایه ندارد ..

نیازی به وسیله یا ابزاری کاری ندارد . ...

پاورپوینتی جذاب به همراه تصاویر زیبا و با کیفیت که قابل ویرایش نیز می باشد.

...

فصل اول

مقدمه

ماده ی سفالگری گل است.گل دردستها جان می گیردو به شكلهای مختلف در می آید.

مثل كوزه وظروفی كه نقشهای برجسته دارند.

سفالگری به عنوا ...

مقدمه :

با گسترش روز افزون وسایل ارتباط جمعی اهمیت تصویر بعنوان یك وسیلة ارتباط جهانی افزایش یافته است. تصویر چون دو پهلو و مبهم نیست همیشه بر كلام امتیاز دارد. پوستر مولود كلمه و تصویر است. صراحت تصویر و ابهام كلام می‌تواند تاثیر تبلیغی ویژه‌ای بیافریند. پوستر به همان اندازه كه در خدمت یك اعتقاد ...

مقدمه

اكسپرسیونیسم یكی از رایج‌ترین شیوه‌های تئاتر معاصر جهان است كه از سردمداران آن مانند رهبران دیگر مكاتب هنری تحت تأثیر شرایط اجتماعی و جو حاكم بر جامعه این شیوه را به عنوان شیوه‌ای نوین در ادبیات به وجود آوردند. در اواخر قرن 19 رهبران مكتب سمبویسم در تلاشی كه در زمینة توسل به نماد ...

آبستره

آبستره در معنای عام، جدا کردن صفت با خاصیت مشترک میان چند چیز، و تاکید بر این وجه مشترک است.

به عنوان مثال می توان دایره را صورت انتزاعی تمامی چیزهای گرد دانست.

اساس هنر تجریدی( آبستره) در حقیقت این اعتقاد اس ...

3 - برنامه ریزی عبارت است از تهیه و توزیع و تخصیص امکانات محدود برای رسیدن به هدف های مطلوب، در حداقل زمان و با حداقل هزینه ممكن

دانلود پایان نامه آماده

دانلود پایان نامه رشته شیمی متالوگرافی(چدن خاكستری كم كربن ) با فرمت ورد و قابل ویرایش تعداد صفحات 48